Registriraj se Pogosta vprašanja Išči Seznam članov Skupine uporabnikov Prijava



Odgovori na to temo
GOBE 
Administrator foruma

Pridružen/-a: 31.05. 2006, 10:58
Prispevkov: 10408
Kraj: Gorenjska
Odgovori s citatom
KONZERVIRANJE GOB
SUŠENJE
Najcenejše je seveda sušenje gob. Vendar vse gobe zaradi različne vsebnosti vode niso primerne za sušenje. Prav tako za sušenje niso primerne gobe, ki so nabrane ob deževnem vremenu.
Gobe morajo biti zdrave in s čvrstim ter nečrvivim mesom. Prezrelo trosno plast raje odstranimo.
Pred sušenjem gob nikoli ne peremo, ampak skrbno očistimo. Narežemo jih na 1/2 cm debele rezine. Naložimo jih na deske, pladnje, papir, lepenko, sita...in jih sušimo na sončenm in zračnem prostoru. Med sušenjem jih obračamo. Manjše količine gob lahko naberemo na niti in obesimo na prepih. Sušenje mora biti hitro, da ohranimo aromo.
Dovolj suhe so takrat, ko jih lahko prelomimo ali med prsti zdrobimo.
Shranjujemo jih v vrečkah iz blaga, obešene v zračnem prostoru, ali pa nadevamo v kozarce in zavežemo.

GOBE V KISU
V kis vlagamo mlade gobe, ponavadi vsako vrsto posebaj. Včasih jih tudi mešamo in pri tem lahko izberemo tudi gobe ostrejšega okusa, ker le ta potem med konzerviranjem izgine.
Na tri dele kisa vzamemo en del vode, solimo in lahko dodajamo: šalotko, drobno čebulo, lovorjev list, poprovo in gorčično seme, piment, brinove jagode, nageljnove žbice, muškatni cvet, koper....
Očiščene in oprane gobe prevremo v nekoliko slani vodi, nato pa še 2-3 minute v kisovi mešanici. V kozarce jih nadevamo hladne. Največkrat jih je treba na vrhu obtežiti s tankimi trščicami, da ne splavajo na vrh. Vse morajo biti prekrite s tekočino.

GOBE V KISU IN OLJU
Kadar želimo manj kisle gobe, jih vložimo na ta način.
Kis na polovico razredčimo z vodo, solimo in sladkamo po okusu, dodamo olje, nekaj drobnih celih čebulic, lovorov list, poprova zrna in očiščene, oprane gobe. V tej mešanici jih kuhamo kakšnih 15 minut. Ohlajene naložimo v kozarce in se spet poslužimo zatikanja trščic. Zalijemo z mešanico v kateri so se kuhale.
Na 1l kisa vzamemo 2dl olja.

GOBE V SOPARI


_________________
Trgovinahttp://unikatni-izdelki.com/
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Marika Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
 
Administrator foruma

Pridružen/-a: 31.05. 2006, 10:58
Prispevkov: 10408
Kraj: Gorenjska
Odgovori s citatom
SIRUP IZ ŠAMPINJONOV

Potrebujemo:
šampinjone, sol, piment, cel poper, negeljnove žbice, muškatni orešek, ingver

Šampinjone narežemo na rezine in zložimo v porcelanosto ali stekleno posodo. Med tri prste debele plasti šampinjonov potresemo sol in jih pustimo pokrite 3 dni. Vmes jih večkrat premešamo s kuhalnico. Po treh dneh jih prestavimo v lonec in počasi segrevamo. Segret sok precedimo skozi gazo in dodamo začimbe.
Začimbe se dodajajo takole:
na 1 l soka po 7g pimenta in celega popra, 1/2 nastrganega muškatnega oreščka, malo ingverja in 5 nageljnovih žbic.
Kuhamo tako dolgo, da približno polovica soka povre, potrem pa ga spet precedimo skozi gazo.
Tako precejenega nalijemo v manjše steklenica in zapremo. Po potrebi tudi zapečatimo. Sok hranimo v hladnem in suhem prostoru, ohrani pa se lahko tudi več let.
Kot začimbo ga po žličkah dodajamo različnim jedem.


_________________
Trgovinahttp://unikatni-izdelki.com/
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Marika Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
 
Administrator foruma

Pridružen/-a: 31.05. 2006, 10:58
Prispevkov: 10408
Kraj: Gorenjska
Odgovori s citatom
ZAMRZOVANJE GOB
(povzeto po gobarskem društvu)

Že kar nekaj desetletij je zamrzovanje živil, tudi gob, najenostavnejši in najbolj zanesljiv način konzerviranja, ki je izpodrinil marsikateri tradicionalni način naših babic, npr. kuhanje v sopari in vlaganje v sol. Zamrzovanje ima to prednost, da lahko gobe uporabimo na iste načine kot sveže, saj ne izgubijo arome, ampak jo celo pridobijo. Vendar gobe ne smejo biti predolgo zamrznjene, ker aromo po daljšem času izgubijo in spremenijo svoje lastnosti, kar velja za vsa živila. Najdlje so lahko v zamrzovalniku jurčki, tudi do eno leto, nekaj manj golobice, bisernice, črne trobente in kukmaki. Nekatere vrste pa hitro spremenijo lastnosti, npr. cigančki in še posebno ježki, ki postanejo po treh mesecih grenki in zdrizasti. Zato ježkov nikoli ne mešamo z jurčki, nasploh pa zamrzujemo le boljše vrste gob, ki jih uvrščamo v I. ali II. kakovostni razred. Če si seveda lahko privoščimo, je najboljše, da imamo za gobe poseben zamrzovalnik in jih ne shranjujemo skupaj z ostalimi živili.

Pred zamrzovanjem gobe dobro očistimo, na hitro operemo pod tekočo vodo (če je seveda potrebno), nato pa jih lahko blanširamo (na hitro prekuhamo), lahko jih prepražimo, nekatere vrste pa lahko pustimo tudi surove (jurčke). Prekuhane gobe oplaknemo s hladno vodo, dobro odcedimo in vložimo v plastične vrečke. Prepražene gobe ohladimo in prav damo v vrečke, surove gobe pa le dobro odcedimo in damo v vrečke. V vrečke ne nalagamo preveč gob, temveč le toliko, kolikor jih bomo potrebovali za enkratno uporabo. Vrečke morajo biti dobro zaprte, saj se lahko sicer druga živila navzamejo gobje arome. Nato vrečke z gobami naložimo v zamrzovalnik (samo eno plast) in čim hitreje zamrznemo.

Zamrznemo lahko tudi že pripravljene gobje jedi, npr. panirane gobje klobuke in gobje pleskavice, ki jih zamrzujemo posamično. Pripravljenih gob pred uporabo ne odmrzujemo, temveč jih še zamrznjene ocvremo ali spečemo v vročem olju. Tudi za juhe so lahko gobe le delno odmrznjene, za dodajanje k mesu pa je priporočljivo, da gobe prej odtalimo.

Odtaljenih gob ne smemo ponovno zamrzniti, ker se takšne gobe hitreje kvarijo kot sveže. Jedi iz zamrznjenih gob nikoli ne pogrevamo, sicer pa to velja tudi za jedi iz svežih gob. Postane in nato pogrete gobe so lahko škodljive in nemalokrat se ljudje zastrupijo z užitnimi gobami, vendar le zato, ker so jih pogrevali.

Še en "gobarski nasvetek o zamrzovanju":
Zamrzovanje v maslu
Zelo učinkovit in preprost način je zamrzovanje gob v maslu, saj tako ohranimo večino gobjega okusa in vonja, postopek pa je preprost. Gobe očistimo in narežemo na želene kose. Maslo raztopimo v posodi, in ko je tekoče, dodamo gobe ter pomešamo, da se kosi dobro prepojijo z maslom. Ne segrevamo jih in ne solimo. Gobe preložimo v manjše posodice in jih zamrznemo, odtaljene pa so odlične za pripravo omak, juh in rižot.


Pa še "gobarska lisička":
Lisičke (ki jih je mogoče najti v zamrzovalnikih večjih živilskih trgovin) izgubijo vso aromo in postanejo žilaste, vsekakor so bolj podobne prežvečenemu žvečilnemu gumiju kot okusni gobi, zato jih raje shranimo kako drugače.


_________________
Trgovinahttp://unikatni-izdelki.com/
Poglej uporabnikov profil Najdi vse prispevke pod imenom Marika Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
GOBE 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Da, lahko urejaš svoje prispevke v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas  
Stran 1 od 1  

  
  
Odgovori na to temo